Sklep Jubilerski SUNDIAMORE

ul. Piłsudskiego 38a,
05-410 Józefów

+48 534 707 777
sklep@sundiamore.pl

Godziny otwarcia są niestandardowe, dlatego prosimy zawsze umówić się z nami na spotkanie telefonicznie, na określony dzień i godzinę.

  • Moje konto
  • 0,00 
  • (0) Koszyk

Jak nosić obrączki ślubne? Podpowiadamy!

Wiele młodych par zadaje sobie często pytanie na temat tego, w jaki sposób należy nosić obrączki. To szczególny problem w przypadku kobiet, które często noszą też inną biżuterię, a także pierścionki zaręczynowe. Z tego poradnika zaczerpniesz kilka ciekawych informacji i dowiesz się, na jakim palcu złota obrączka wygląda najlepiej!

Na której ręce nosić obrączkę?

Obrączka to przede wszystkim symbol miłości i małżeństwa. Noszenie jej na odpowiednio wybranym palcu i ręce to po prostu tradycja, o której warto pamiętać. Jest takie powiedzenie… co kraj, to obyczaj. W przypadku noszenia złotych obrączek ślubnych sprawdza się doskonale. W zależności od religii oraz kultury kraju – małżonkowie noszą obrączki zarówno na różnych palcach, jak i rękach. Według pewnych źródeł Powstanie Styczniowe w Polsce zapoczątkowało trend noszenia obrączek ślubnych na prawej dłoni. Początkowo, jeśli kobieta została wdową, powinna przełożyć obrączkę z lewej ręki na prawą. Pewnym gestem solidarności było więc przełożenie też obrączki na drugą rękę przez kobiety zamężne.

W kwestii złotej biżuterii, sprawdź też wpis blogowy: Złoto i jego próby.

Noszenie obrączki ślubnej w przypadku kobiety powinno mieć miejsce na tym samym palcu, co pierścionek zaręczynowy. Biżuteria tego typu najczęściej znajduje się na palcu serdecznym prawej dłoni. Naprawdę często spotykanym zwyczajem jest przekładanie pierścionka zaręczynowego na środkowy palec, tak aby ten był po prostu w pobliżu obrączki, ale nie przytłaczał jej piękna. Oczywiście obydwa powyższe warianty są dobrym rozwiązaniem – w dzisiejszych czasach wszystko zależy od indywidualnych preferencji kobiety.

To samo tyczy się noszenia obrączki ślubnej przez mężczyzn. Niezależnie od tego czy masz obrączkę z białego złota, czy z żółtego – noś ją na palcu serdecznym prawej ręki. Można powiedzieć, że to tradycyjny sposób noszenia biżuterii tego typu.

Noszenie obrączek ślubnych a symbolika – czy to naprawdę takie ważne?

Dla wielu osób, które są po ślubie, bardzo ważna jest symbolika. Jeśli chcesz nosić biżuterię ślubną zgodnie z tradycją – zakładaj obrączkę na prawą rękę, gdyż ta jest bliżej serca podczas przysiąg czy nawet wyznań miłosnych. Podając sobie prawą dłoń, od razu wiadomo też, że dana osoba jest po ślubie.

Pamiętaj! Noszenie obrączki na prawej ręce i palcu serdecznym nie jest żadnym przymusem! To jedynie tradycja, która utarła się w Polsce przez wiele lat. Interpretacja tego, na jakim palcu znajdzie się obrączka, pozostaje w Twojej indywidualnej kwestii. 

Noszenie zarówno obrączki ślubnej, jak i pierścionka zaręczynowego możliwe jest na każdym palcu oraz dowolnej ręce. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż niektóre osoby decydują się na noszenie ze sobą złotej obrączki na łańcuszku. To dość niecodzienna forma eksponowania tego typu biżuterii, choć coraz popularniejsza.

Obrączka i pierścionek na jednym palcu – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy obrączka i pierścionek na jednym palcu to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy od tego, z jakiego złota masz te dwa rodzaje biżuterii. W niektórych konfiguracjach pierścionek zaręczynowy, np. z białego złota, nie będzie pasować do obrączki w standardowej złotej barwie.

Jeśli interesuje Cię temat obrączek, przeczytaj: Soczewkowe obrączki ślubne.

Oczywiście, jeśli masz pierścionek i obrączkę w podobnej stylistyce, te prawdopodobnie będą dobrze ze sobą skomponowane na jednym palcu. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ozdobną biżuterią. Zbyt wiele elementów na jednym palcu może być nieco przytłaczającym doznaniem. 

A może obrączka na nadgarstku?

Znane do tej pory metody noszenia obrączek najczęściej dotyczą poszczególnych palców u lewej lub prawej dłoni. Metodą eksponowania obrączki jest jej noszenie na łańcuszku jako wisiorek – już to wywołuje sporo kontrowersji. Trendy modowe jednak stale się zmieniają i… nie lada ciekawostką jest metoda noszenia obrączki ślubnej jako bransoletki na rękę. Wystarczy, że dopasujesz bransoletę o odpowiedniej grubości i długości, przewleczesz przez nią obrączkę i gotowe.

Podsumowując – metod noszenia obrączek ślubnych czy nawet pierścionków zaręczynowych jest naprawdę wiele. Tylko do Ciebie należy ostateczna decyzja, gdzie umieścisz tę pamiątkową biżuterię, tak aby dopełniała każda Twoją stylizację i rzucała się w oczy. Powyższe porady to tylko niektóre z sugestii na temat tego, w jaki sposób możesz mieć zawsze ze sobą złotą obrączkę z dnia ślubu.

Przed zakupem obrączek, koniecznie sprawdź: Jak sprawdzić, czy biżuteria jest ze złota?

metody płatności

Sklep Jubilerski online - SUNDIAMORE