Sklep Jubilerski SUNDIAMORE

ul. Piłsudskiego 38a,
05-410 Józefów

+48 534 707 777
sklep@sundiamore.pl

Godziny otwarcia są niestandardowe, dlatego prosimy zawsze umówić się z nami na spotkanie telefonicznie, na określony dzień i godzinę.

  • Moje konto
  • 0,00 
  • (0) Koszyk

Jak sprawdzić, czy biżuteria jest ze złota?

Biżuteria, którą posiadamy, choć może swoim wyglądem przypominać złoto, nie zawsze jednak zawiera je w swoim składzie. Warto wiedzieć, jak samemu sprawdzić, czy dany wyrób jubilerski jest wykonany ze złota.

Przebarwienia złota

Biżuteria, która z czasem traci swój koloryt i zdaje się nieco wytarta, może okazać się podróbką złota. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy wierzchnia pozłacana warstwa się ściera i stopy metali pod spodem wchodzą w reakcje z wodą czy tlenem. Skutkuje to pojawieniem się na powierzchni zmian w kolorze. Jeśli z kolei biżuteria pokryta jest nawet tylko cienką warstwą patyny, również nie jest ona wykonana ze złota, ale z mosiądzu.

Tombak – złoto głupców

Niestety jeśli kupujemy biżuterię z niesprawdzonych źródeł bądź dostajemy ją w spadku czy prezencie, nie możemy mieć pewności co do tego, czy dany przedmiot jest wykonany z prawdziwego złota. Powszechnie wykorzystywany zamiennikiem złota przez naciągaczy jest tombak. Jest to stop miedzi i cynku, który do złudzenia przypomina żółte złoto. W przeciwieństwie do tego szlachetnego kruszcu tombak jest jednak zupełnie bezwartościowym surowcem. Biegłe oko jubilera czy złotnika będzie w stanie od razu rozpoznać podrobione złoto, jednak dla laika jest to różnica nie do wychwycenia.

Próby złota

Najprostszym sposobem na rozpoznanie złota jest zweryfikowanie jego symbolu probierczego. W tym celu należy dokładnie przyjrzeć się biżuterii w poszukiwaniu symbolu probierczego. Wybita próba oznacza procentową zawartość stopu złota, co w większości przypadków oznacza, że wyrób jest złoty. Niestety i od tej reguły zdarzają się wyjątki, bowiem bardziej wyrachowani fałszerze wybijają próby także na tombaku. Jeśli jednak kupowana przez nas biżuteria nie posiada wybitej próby, powinno to wzbudzić naszą czujność. Warto w tym przypadku zaczerpnąć wiedzy eksperta w dziedzinie jubilerstwa, który sprawdzi złoto fachowymi metodami i będzie w stanie sam ocenić jego próbę. 

Jak sprawdzić złoto bez próby?

Jeśli biżuteria nie posiada informacji o tym, jaką zawiera próbę złota, lub mamy podejrzenie, że może to być wyrób z tombaku, istnieje kilka sposobów, aby w domowych warunkach sprawdzić, czy biżuteria jest wykonana ze złota:

  • próba magnesowa – złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych. Z tego względu jeśli przyłożymy do niego magnes, nie powinno nawet drgnąć. Niestety ta zasada sprawdza się jedynie przy wyższych próbach, które są najbardziej popularne w jubilerstwie, czyli tych od 24 karatów złota wzwyż. Podobnie stanie się w przypadku próby magnesowej z biżuterią, która posiada w sobie elementy stopów innych metali. Nawet niewielkie ich cząstki, na przykład w łańcuszku, wejdą w reakcję z magnesem.
  • próba Archimedesa – jest to jedna z pewniejszych metod sprawdzania autentyczności tego kruszcu. Opiera się ona na obliczeniu jego gęstości. W tym celu należy zważyć biżuterię. Następnie na wadze umieszczamy pojemnik z wodą, tarujemy go i wkładamy do niego złoty przedmiot, aby poznać ilość wypartej wody. Masa biżuterii podzielona przez masę wody oznacza gęstość wyrobu. Złoto powinno mieć wynik ok. 19,3 g/cm³.
  • próba węchowa – złoto nie wydziela żadnego absolutnie zapachu. Pocierając wyrób metalowy dłonią możemy poczuć delikatny zapach, który powstaje na skutek reakcji chemicznej z kwasem solnym, który w minimalnym stopniu każdy człowiek wydziela przez skórę. Zwłaszcza mosiądz pocierany dłonią pachnie metalicznie ale również inne metale. Jednak złoto nie pachnie. Jeśli masz wątpliwość co do jakiegoś wyrobu i chcesz zorientować się, czy na pewno to jest złoto, możesz potrzymać dany obiekt w dłoni i jeżeli będzie po chwili delikatnie pachniał metalicznie, masz powody aby użyć innych metod i sprawdzić, czy na pewno jest to produkt złoty.

Jak zyskać pewność co do autentyczności złota?

Jeśli chcesz mieć pewność, że biżuteria, jaką kupujesz, jest złota, kupuj produkty u sprawdzonego sprzedawcy.  Staraj się także unikać kupowania biżuterii podczas zagranicznych wakacji, bowiem to najczęściej turyści padają łupem naciągaczy. Zakupów dokonuj zawsze w profesjonalnych salonach jubilerskich oraz u znajomego Jubilera. W naszym Atelier Jubilerskim masz 100% pewność, że wyroby, które kupisz, są wykonane ze złota próby 585 lub takiej, jaką świadomie wybierzesz. Więcej o próbach złota dowiesz się na naszym blogu. 

metody płatności

Sklep Jubilerski online - SUNDIAMORE