Sklep Jubilerski SUNDIAMORE

ul. Piłsudskiego 38a,
05-410 Józefów

+48 534 707 777
sklep@sundiamore.pl

Godziny otwarcia są niestandardowe, dlatego prosimy zawsze umówić się z nami na spotkanie telefonicznie, na określony dzień i godzinę.

  • Moje konto
  • 0,00 
  • (0) Koszyk

Złoto i próby złota

Złoto

Złoto od wieków było kojarzone z dobrobytem i luksusem. Ludzie szybko zauważyli, że metal ten nie rdzewieje, nie utlenia się i ma doskonałe właściwości plastyczne. Jest ciągliwe, kowalne, daje się przetopić, i wlać w prawie dowolną formę, dzięki której może przybrać dowolny kształt. Przez całe stulecia złoto doceniane było zwłaszcza jako materiał do wyrobów sakralnych i na dworach królewskich. Z powodu złota, a właściwie pożądliwości względem tego kruszcu, prowadzone były wojny, spory narodowe, rozpadały się wielkie systemy polityczne, społeczne i religijne. Dla złota, wielu zginęło w okresie tzw. gorączki złota, przez ten metal i wartość jaką przypisują mu ludzie do tej pory dochodzi do rozmaitych spekulacji.

Zatem jest to naprawdę intensywnie oddziałujący na ludzi metal i nic dziwnego, że pierścionki, obrączki ślubne i inne szlachetne ozdoby są właśnie ze złota.

Próba złota

Każdy wyrób jubilerski z metali szlachetnych powinien mieć określoną próbę. Wiele osób zastanawia się, co to właściwie jest „próba złota”?

Często przy okazji zakupów z metali mówi się o próbie złota. Ogólnie rzecz biorąc, jest to określenie stosunku masy czystego złota za pomocą wartości tysięcznych w stopie metalu, nazywanego potocznie złotem.

Próba złota 585

Najczęściej używana w polskim złotnictwie, zawiera 58,5% czystego złota o symbolu chemicznym Au, w stosunku do innych metali znajdujących się w tym stopie. Stop metali uzyskujemy -jak sama nazwa wskazuje – poprzez stopienie razem różnych metali i wymieszanie ich dokładnie, dzięki czemu cząsteczki łączą się ze sobą tworząc związek chemiczny zwany stopem metali.

Dzięki temu można poprzez domieszkę metali powodujących odbarwienie, wybielenie złota uzyskać białe złoto próby 585.

Można również mieszając białe złoto z czerwonym złotem w odpowiednich proporcjach uzyskać różowe złoto, które staje się coraz bardziej modne.

Wymieszanie czystego złota ze srebrem i miedzią w odpowiednich proporcjach daje nam stop złota o tradycyjnym, pięknym żółtym kolorze. Kolor żółty jest najbardziej rozpowszechniony w produkcji jubilerskiej ponieważ najbardziej przypomina on barwę czystego złota. Jednak wyroby jubilerskie od dłuższego czasu mają nawet różne odcienie żółtego złota. W niektórych przypadkach jest to kwestia upodobań i dążenia do jak największego zainteresowania klienta ofertą. Czasem jednak firmy jako domieszki do czystego złota stosują metale z postprodukcji elektronicznej, nie dostatecznie oczyszczone, lub bardzo tanie metale jak cynk zamiast kosztownego srebra. Może to powodować różne reakcje na skórze u osoby, która potem nosi takie wyroby. Takie zjawisko, jak uczulenie na złoto zostało zaobserwowane nie tak dawno temu. W rzeczywistości jest to uczulenie na wszystkie inne metale, które zawierają współczesne, niedawno opracowane z powodów ekonomicznych stopy złota. Wcześniej gdy warsztat złotniczy był nadzorowany przez cechy rzemiosł pilnujące receptur i fachowych metod wykonywania dzieł jubilerskich, nikt nie obserwował żadnego uczulenia z powodu noszenia obrączki lub pierścionka. Dlatego warto zapytać sklep lub swojego złotnika o domieszki, jakie stosuje do swoich stopów metali.

W naszej ofercie dla nowożeńców mamy obrączki wykonane z żółtego złota próby 585, które są zrobione tradycyjnymi metodami, dokładnie tak jak 100 lat temu, z domieszką srebra i miedzi do czystego złota. Dzięki temu nie ma żadnego ryzyka wystąpienie uczulenia podczas użytkowania przez całe życie.

Próba złota 750

Podobnie jak próba 585, próba 750 określa stosunek masy czystego złota w stopie metalu. W wypadku tej próby to jest 75% czystego złota w stopie. Oznacza to, że absolutna większość metalu w stopie jest czystym złotem a niewielka część to inne metale, na przykład srebro i miedź. We Włoszech w większości regionów stosuje się tradycyjnie w jubilerstwie wyłącznie złoto próby 750.

Kłopotliwe technologicznie jest zrobienie białego złota próby 750 ponieważ ilość domieszek jest niewielka w porównaniu choćby do próby 585. Złotnictwo dało sobie jednak z tym radę stosując jako domieszkę pallad, który silnie wybiela złoto, jest jednak bardzo kosztowny.

Próba złota 333

Jest to najniższa dopuszczalna próba złota przez polskie ustawodawstwo. Z tego powodu jest też najtańszą próbą złota, ale czy na pewno?

Obiekt wykonany ze stopu metalu o próbie 333 zawiera zaledwie 33,3% masy, jednak zważywszy, że Urząd Probierczy określa jedynie stosunek masy czystego złota do masy innych metali znajdujących się w stopie metalu, stosunek objętości (a nie masy) może procentowo odbiegać od proporcji wyznaczonych przez cechę probierczą. Jeżeli odlewnik, który sporządza stop metalu o określonej próbie złota doda jako domieszek metali znacznie lżejszych od złota czystego, to stosunek masy będzie się równał 33,3%, jednak w stosunku objętości to będą zupełnie inne proporcje, często nawet poniżej 10%.

Czy próba złota 333 się opłaca?

Z tego powodu należy sobie dokładnie policzyć, czy zakup jakiegokolwiek produktu ze złota próby 333 jest dla kogoś opłacalny. Zakup taki wydaje się z początku tańszy, ale stosunek ceny jaką klient płaci za czyste złoto zawarte w wyrobie 333 jest niejednokrotnie znacznie wyższy niż w przypadku zakupu wyrobu w próbie 585, czy 750. Dzieje się tak dlatego, że koszty robocizny są takie same lub wyższe dla określonego wyrobu, zmienia się jedynie koszt użytego do wytworzenia biżuterii stopu metalu. Klienci często orientują się w tej sprawie dopiero przy odsprzedaży do skupu złota takiego wyrobu, za który mogą otrzymać bardzo niewiele w porównaniu do ceny, jaką zapłacili. Poza tym nawet jeżeli to jest wyrób kupiony na prezent. Znamy przypadki, gdy łańcuszek rozpadł się po jednym dniu noszenia. Dzieje się tak dlatego, że złoto próby 333 jest wielokrotnie słabsze i nie jest tak rozciągliwe jak złoto próby 585 lub 750. Zastosowane domieszki wielokrotnie przewyższają objętościowo czyste złoto, które jest kowalne i wytrzymałe na rozciąganie a te domieszki wręcz przeciwnie. Są kruche i łatwo pękają. Wrób jubilerski jest przez to słabszy wielokrotnie od takiego samego produktu ze złota próby 585 lub wyższej. Zatem może ucierpieć nasz wizerunek jako ofiarodawcy, nawet, jeśli nie ucierpi nasz budżet. Lepiej kupić według naszej oceny produkt mniejszy, nieco mniej efektowny wizualnie, ale w dobrej próbie złota minimum 585. Jednak oczywiście zawsze jest to osobista decyzja kupującego.

Próba złota – świadomy zakup

Dlatego zachęcamy do przeanalizowania tych informacji i podejmowania świadomych decyzji o zakupie, które będą służyły wyłącznie radości i godnym upamiętnianiu ważnych chwil. Jednocześnie zaznaczamy, że wszystkie umieszczone tutaj informacje są subiektywne z punktu widzenia naszej działalności i niekoniecznie każdy musi się z nimi zgadzać w całości lub części. Warto zawsze zasięgnąć informacji z różnych stron i wyrobić sobie możliwie jak najbardziej obiektywne zdanie. Jeżeli ten artykuł okazał się pomocny w czymkolwiek, udostępnij proszę go swoim znajomym.

Autor: Zbigniew Nastałek

metody płatności

Sklep Jubilerski online - SUNDIAMORE