Sklep Jubilerski SUNDIAMORE

ul. Piłsudskiego 38a,
05-410 Józefów

+48 534 707 777
sklep@sundiamore.pl

Godziny otwarcia są niestandardowe, dlatego prosimy zawsze umówić się z nami na spotkanie telefonicznie, na określony dzień i godzinę.

  • Moje konto
  • 0,00 
  • (0) Koszyk

Platyna – co to właściwie jest?

Platyna to bardzo ceniony materiał w jubilerstwie. Przed wizytą w salonie jubilerskim warto dowiedzieć się, jakie właściwości ma platyna oraz czym tak naprawdę jest. Jest to bowiem oryginalna alternatywa dla wyrobów ze złota czy srebra.

Platyna – królowa metali

Choć dziś jest traktowana nieco po macoszemu, platyna jest dość kosztownym oraz rzadkim kruszcem. Jest to naturalnie biały metal szlachetny o silnym, srebrzystoszarym połysku. Jej podobieństwo do białego złota sprawia, że oba metale szlachetne bardzo łatwo pomylić. Zasadnicza różnica między nimi polega na czystości stopu oraz wadze. O ile białe złoto to mieszanka stopu innych metali z czystym złotem, w dodatku często rodowana, o tyle platyna jest używana bez żadnych domieszek jako próby 1000, 950 i 900. Biżuteria platynowa jest także dużo cięższa niż wyroby z białego złota. Poza jubilerstwem platyna jest także szeroko stosowana w przemyśle samochodowym czy elektronicznym oraz medycynie.

Złoto a platyna – co jest droższe?

Jeśli chodzi o zasobność Ziemi w oba surowce, złóż platyny jest mniej niż samego złota (około 15-20 razy). Z tych powodów ceny notowań platyny na giełdzie są okresowo znacznie wyższe niż ceny złota. Co ciekawe, w okresach niestabilności ekonomicznej głównie ze względu na niższy popyt cena platyny maleje, niejednokrotnie nawet poniżej ceny złota, które w tym okresie notują z kolei wzrosty notowań. Mimo to ceny obu tych kruszców są porównywalne; sytuacje, kiedy cena złota jest niższa od ceny platyny, są rzadkie i przez inwestorów jest to postrzegane często jako okazja inwestycyjna.

Platynowa biżuteria – szyk i kunszt

W jubilerstwie ten kruszec jest bardzo często używany do oprawy diamentów w biżuterii. Platyna jako materiał odznacza się dużą elastycznością, co wpływa na szeroki wachlarz możliwości przy tworzeniu bardziej zawiłych zdobień tej biżuterii. Dzięki temu masz do wyboru szereg wyszukanych wzorów platynowej biżuterii. Istnieje także możliwość zamówienia bardziej niestandardowych projektów jubilerskich. Nasi konsultanci pomogą Ci znaleźć odpowiednią inspirację, co sprawi, że będziesz mógł sam zaprojektować platynowy pierścionek dla ukochanej osoby czy wybrać najbardziej urzekający model platynowych obrączek.

Autentyczność wyrobu

W jubilerstwie każdy wyrób z platyny jest oznaczany symbolem Pt 950. Jest to symbol probierczy poświadczający o autentyczności kupowanej biżuterii, który oznacza minimum 95% czystości. Platynowa biżuteria sprzedawana przez jubilerów posiada także unikatowy numer identyfikujący, który wraz z informacją o wadze i czystości metalu daje gwarancję wysokiej klasy tych wyrobów. Dlatego zawsze przy zakupie upewnij się, że posiadasz certyfikat jakości platyny.

Jak sprawdzić, czy platyna to platyna?

Jeśli chcemy sprawdzić biżuterię odziedziczoną po dziadkach lub rodzicach, warto odwiedzić profesjonalny zakład jubilerski. Samemu można zgadywać ale w pracowni złotniczej można przetestować dany produkt różnego rodzaju kwasami i odczynnikami aby upewnić się z czego jest wykonany. Platyna ogólnie jest odczuwalnie cięższa od innych metali i jest odporna na większość kwasów. Takich własności nie wykazuje srebro, które rozpuszcza się nawet w kwasie siarkowym, nie mówiąc już o kwasie sinym czy wodzie królewskiej.

Dla kogo jest biżuteria z platyną?

Ze względu na swoje hipoalergiczne właściwości platyna dobrze sprawdza się w biżuterii dla osób z wrażliwą skórą. Jest to zatem idealny wybór na prezent dla alergików, którzy nie mogę nosić biżuterii z innych surowców. Polecamy ją dla każdej wrażliwej lub uczulonej osoby.

W naszym sklepie jubilerskim online znajdziesz pierścionki, obrączki i kolczyki platynowe wykonane z największą starannością oraz posiadające potwierdzone próby zawartości platyny. Czasem nawet do złotych kolczyków dorabiamy sztyfty z platyny aby uniknąć reakcji uczuleniowych szczególnie wrażliwych na to Klientek.

metody płatności

Sklep Jubilerski online - SUNDIAMORE