Sklep Jubilerski SUNDIAMORE

ul. Piłsudskiego 38a,
05-410 Józefów

+48 534 707 777
sklep@sundiamore.pl

Godziny otwarcia są niestandardowe, dlatego prosimy zawsze umówić się z nami na spotkanie telefonicznie, na określony dzień i godzinę.

  • Moje konto
  • 0,00 
  • (0) Koszyk

Odcienie i kolory Złota

Odcienie i kolory Złota

W polskiej pracowni jubilerskiej najczęściej tworzy się z żółtego złota. W Polsce absolutna większość wyrobów jubilerskich takich jak pierścionki, kolczyki, zawieszki, łańcuszki, bransoletki są wykonane ze złota próby 585 o odcieniu żółtym. W ostatnich latach zwłaszcza pierścionki z brylantami, kolczyki z brylantami oraz inne wyroby z tymi szlachetnymi kamieniami są wykonywane z białego złota lub przynajmniej oprawki do brylantów są w odcieniu białym. Dzieje się tak ponieważ białe złoto uwypukla piękną barwę diamentu i sprawia, że kamienie te nieco lepiej lśnią, przynajmniej optycznie. Całe jubilerstwo ogólnie oparte jest na wrażeniach optycznych, stąd białe złoto cieszy się wielkim zainteresowaniem zwłaszcza w towarzystwie brylantów. Różowe złoto było bardzo popularne w Rosji za czasów komunistycznej władzy. Wówczas mówiliśmy na nie “czerwone złoto”, nie wiem z jakiego powodu, ponieważ w rzeczywistości był to odcień identyczny z tym, którego używamy dzisiaj opisując je mianem “różowe”.

Jak to jest z kolorami złota?

Złoto występuje w naturze WYŁĄCZNIE w kolorze żółtym, samorodki złota są nieco zanieczyszczone innymi metalami, zwłaszcza srebrem i miedzią, ale czyste złoto jest żółte. Jak więc uzyskać barwę białą? Skoro własności fizyczne są niezmienne, wymyślono, że połączenie i wymieszanie ze sobą dwóch lub kilku różnych metali w odpowiednich proporcjach sprawi, że złoto odbarwi się lub zmieni całkowicie swój odcień. I rzeczywiście tak się dzieje. Wspomaga ten proceder również system probierczy i prawo probiercze. Dopóki w stopie metali jest przynajmniej 58,5% masy czystego złota, nazywamy ten stop złotem w próbie 585, lub złotem w próbie ‘3’, lub też 14-nasto karatowym złotem (14k). Jak byśmy nie nazwali systemu odbarwiania czy też przebarwiania złota, polega on na wymieszaniu ze sobą w wysokiej temperaturze kilku metali w tym czystego złota w odpowiednich proporcjach. Dzięki różnym często objętym tajemnicą recepturom uzyskuje się na świecie nawet takie odcienie złota jak zielonkawy, zielony, niebieski, intensywnie różowy a nawet ametystowo fioletowy. Mistrzami w tworzeniu nowych odcieni i barw złota są Niemcy. Jednak z jakiegoś tajemniczego powodu nie pojawiają się na rynkach jubilerskich coraz to nowe wspaniałe wzory biżuterii w nowych odcieniach złota. Wręcz przeciwnie. Niemcy tworzą formy jubilerskie, które nawet w ich własnym kraju słabo się sprzedają. Mistrzami w tworzeniu finezyjnych wzorów i fasonów biżuterii są Włosi oraz Hiszpanie. Ci jednak nie potrzebują nowych kolorów złota, ponieważ ich twórczość zachwyca zwiewną formą i finezyjnym, modnym kształtem oraz zaskakująco nowatorskim pomysłem.

obrączki ślubne

Właściwości różnych kolorów złota

Jak łatwo się domyśleć, różne odcienie złota mają również inne właściwości fizyczne, nie tylko różnią się barwą ale także innymi cechami. Tak jest w istocie. Żółte złoto  w próbie 585 – jeśli nie jest wytworzone z tzw. taniej ligatury, tylko z domieszek srebra i czystej miedzi, jest naprawdę pięknie połyskującym metalem o barwie jasno-żółtej, do ciemnożółtej (w zależności od proporcji) dającym się idealnie wypolerować. Jest również metalem lekko sprężynującym, dzięki temu nie poddaje się zbyt łatwo czynnikom zewnętrznym i nie ściera się w szybkim tempie. Jeśli jednak złotnik chce uzyskać określoną barwę złota tanim kosztem, używa gotowej ligatury. Jest to gotowa substancja metaliczna, z którą miesza czyste złoto w odpowiednich proporcjach. Złoto próby 585 powstałe z połączenia ligatury i czystego złota jest zwykle bardzo miękkie, łatwo się zagniata i ściera co z kolei sprawia, że wyroby z tego stopu są nietrwałe i łatwo się psują, zarysowują, niszczą z byle powodu, pod małym naciskiem i z błahej przyczyny. Z tego powodu warto jest dopilnować, aby przynajmniej obrączki ślubne, które mają przecież służyć i być użytkowane przez całe życie – były wykonane z bardziej odpornego stopu złota. Właśnie takie obrączki ze szlachetnego, wytrzymałego stopu złota są do nabycia na stronach naszego sklepu.

Białe Złoto

Białe złoto to kwestia gustu – jak mi kiedyś powiedziała pewna ekspert od mody. Dla złotnika jest to również wyzwanie polegające na tym, że aby uzyskać olśniewający efekt wytwornej biżuterii, należy wyrób jubilerski wykonać z niezwykłą starannością, pomysłowością i kunsztem opanowanym do granic możliwości – wszystko po to, by biżuterię z białego złota można było na pierwszy rzut oka odróżnić od biżuterii srebrnej. Nie jest to łatwe zważywszy, że srebro jest przy produkcji biżuterii traktowane z coraz większym szacunkiem i jakość wyrobów srebrnych jest dzięki nowoczesnym technologiom permanentnie wyższa i spełnia coraz to bardziej wykwintne wymagania. Przed firmą jubilerską, która chce tworzyć biżuterię z białego złota stoi nie lada zadanie opracowania wzornictwa ale też procesu technologicznego pozwalającego na kunsztowne, sumienne, precyzyjne, dokładne, rzetelne i rzemieślniczo perfekcyjne wykonanie swoich dzieł. Białe złoto nie wybacza najmniejszej nonszalancji przy procesie twórczym. Wyrób słabo dopracowany wygląda jak tanie srebrne amatorskie produkty.

W ofercie naszego sklepu jubilerskiego Zakochani i później Nowożeńcy znajdą sporą gamę wyrobów z białego złota. Obrączki ślubne, pierścionki zaręczynowe, kolczyki i inne dzieła z tego wymagającego kruszcu. Każdy, kto niekoniecznie widzi się w tradycyjnych ozdobach z żółtego złota może u nas wybrać coś dla siebie w pięknym białym odcieniu, doskonale wykonane i lśniące fantastycznym blaskiem.

Pracownia Złotnicza a kolory Złota

Warsztat jubilerski musi sobie radzić z różnymi trudnościami powstającymi przy tworzeniu biżuterii, zwłaszcza przy przetwórstwie białego złota w piękne ozdoby. Białe złoto jest znacznie twardsze od tradycyjnego żółtego złota, dlatego wymaga więcej nakładów czasu oraz wysiłków by stworzyć piękne dzieło. również narzędzia i mikronarzędzia złotnicze zużywają się częściej i tracą swoją ostrość i kalibrację gdy używa się ich na białym złocie. Dlatego właśnie ceny biżuterii z białego złota bywają wyższe niż ceny biżuterii w tradycyjnym odcieniu. Nawet dochodzi do tego, że wyroby masowo produkowane, jak łańcuszki, bransolety itp.. sprzedawane jako produkty z białego złota, są w rzeczywistości jedynie pokryte białym metalem. wewnątrz są to produkty z żółtego złota a to wszystko z uwagi właśnie na koszy produkcji. Pozostałe popularne odcienie złota nie przysparzają już takich mechanicznych trudności jak biały kolor. Mam tu na myśli te podstawowe. Problemem natomiast staje się wykonanie biżuterii o różnych odcieniach i potem odzyskanie z pozostałości złota czystego. Mając wymieszane opiłki w różnych kolorach złota nie da się już ich oddzielić mechanicznie. Złotnik wszystko wówczas musi stopić razem i następnie odseparować czyste złoto od domieszek. Ale o sposobach odzyskiwania złota z różnych skomplikowanych stopów napiszę w innym artykule w tym kompendium. Jeśli ten artykuł okazał się pomocny w czymkolwiek, udostępnij go proszę swoim znajomy. Pomoże mi to w mojej działalności.

Zbigniew Nastałek

metody płatności

Sklep Jubilerski online - SUNDIAMORE