Sklep Jubilerski SUNDIAMORE

ul. Piłsudskiego 38a,
05-410 Józefów

+48 534 707 777
sklep@sundiamore.pl

Godziny otwarcia są niestandardowe, dlatego prosimy zawsze umówić się z nami na spotkanie telefonicznie, na określony dzień i godzinę.

  • Moje konto
  • 0,00 
  • (0) Koszyk

Jak wybierać złoty łańcuszek

Jednym z najczęściej kupowanych produktów jubilerskich jest złoty łańcuszek. Powstało mnóstwo fabryk na całym świecie, zatrudniających tysiące osób, które koncentrują się wyłącznie na produkcji łańcuszków, łańcuchów i ewentualnie bransoletek w różnych splotach i różnych gramaturach. Mają rozmaite cechy, kolory i kształt ogniwek. Tworzy to ogromną podaż, dlatego warto zastanowić się chwilę przed zakupem, jakiego złotego łańcuszka potrzebujemy, jakie cechy powinien posiadać i najważniejsze – jakich rodzajów łańcuszków trzeba raczej unikać. 

Na jakie kategorie dzielimy łańcuszki?

W sklepie jubilerskim SUNDIAMORE rozróżniane są dwa podstawowe rodzaje łańcuszków, niezależnie czy są wykonane z białego złota czy z żółtego lub różowego złota. Nie ważne jest również jaki to jest splot czyli kształt ogniwek – tych splotów jest kilkadziesiąt a w ogólnej sprzedaży kilkanaście. Rozróżniamy łańcuszki tzw. pełne i puste. Pełne to takie wykonane ze litego, pełnego złota, mające wytrzymałość taką jak wskazuje na to ich grubość, ogniwka w takich łańcuszkach trudno zagiąć, zagnieść czy zdeformować, gdyż są w środku pełne. Natomiast druga grupa łańcuszków to puste w środku. Takie łańcuszki wyglądają okazale jeśli jednak położymy taki produkt jubilerski na wagę, okazuje się, że jest nieproporcjonalnie lekki w stosunku do efektu wizualnego. Wygląda pięknie jak jest nowy i sprawia wrażenie większego i droższego, jednak jego wytrzymałość jest o wiele mniejsza niż takiego samego pełnego łańcuszka. Pusty w środku łańcuszek z reguły trudno jest naprawić, jeśli ulegnie uszkodzeniu. Warto zatem pomyśleć o tych parametrach zanim dokona się zakupu złotego łańcuszka

Drugi podział złotych łańcuszków to rozróżnienie na te, które nadają się do noszenia zawieszki i te, na których zawieszka nie będzie się dobrze nosić. Łańcuszki, szerokie i płaskie, lub takie, które mają rozmaite ozdobniki wystające ponad szerokość danego łańcuszka mogą utrudniać dobre układanie się zawieszki na dekolcie. Płaskie łańcuszki mogą się źle układać gdy zawiesimy na nich dodatkowe gramy. Poza tym łańcuszki puste w środku, zwłaszcza jeśli są to wersje ekonomiczne, czyli cieniutkie, mogą po prostu nie wytrzymać obciążenia nawet dodatkowym jednym gramem i mogą się szybko przecierać w miejscu gdzie będzie umieszczony wisiorek, co spowodować może zerwanie łańcuszka. Dlatego w opisie do każdego łańcuszka w naszym sklepie internetowym umieszczamy informację czy dany łańcuszek nadaje się do noszenia zawieszki a który jest tylko samodzielną ozdobą. 

Mając już takie podstawowe informacje łatwiej jest dokonać wyboru. Zależnie od tego, czy potrzebujemy łańcuszka trwałego, który będzie np. dumnie utrzymywał wisiorek z brylantem lub inną piękną ozdobę na dekolt, czy przeciwnie, zależy nam na delikatnej i zwiewnej ozdobie na szyję – będziemy mogli świadomie dokonać właściwego wyboru. Poza tym wiemy już, że okazały i dobrze wyglądający złoty łańcuszek nie zawsze będzie tak wytrzymały na jaki wygląda. To raczej masa złota w danym łańcuszku jest wyznacznikiem jego trwałości i na to należy zwrócić uwagę. W naszym Atelier Jubilerskim w Józefowie zawsze służymy radą i podpowiemy jaki łańcuszek będzie najlepszą opcją w określonym budżecie.

Złoty łańcuszek – jaki wpływ na jego wytrzymałość ma próba złota?

Złoto jest metalem miękkim i dlatego stosuje się tzw. próby złota, aby biżuteria z tego kruszcu była bardziej odporna na odkształcanie się pod wpływem sił zewnętrznych. W Polsce zwykle stosowana jest próba 585, czyli złoto w tej próbie zawiera 58,5 procent czystego złota a reszta to inne metale takie jak srebro i miedź, czasem cynk a w przypadku białego złota może to być również nikiel. Złoto 585 jest najbardziej wytrzymałe ze wszystkich prób złota jeśli zrobi się je z domieszkami srebra i miedzi lub niklu w przypadku białego złota. Jeśli jest z domieszką cynku to jego odporność jest już mniejsza. Ale w próbie 585 wciąż jest to bardzo solidny stop złota. Problem zaczyna się, gdy obniża się do produkcji próbę złota. Łańcuszki w próbie 333 są zwykle kruche i mało wytrzymałe. Niektóre nowe produkty łatwo ulegają zepsuciu, zerwaniu, lub zaginaniu ogniw gdyż producenci aby oszczędzić na kosztach dodają głównie cynk, który powoduje kruchość zamiast srebra, które jest jednak droższe. Takie łańcuszki w próbie 333 rzadko wytrzymują próbę czasu. W SUNDIAMORE mamy zwykle kilka łańcuszków w próbie 375 gdyż Klienci wymagają od nas takiej tańszej oferty, jednak nie prowadzimy sprzedaży próby 333, ponieważ z naszej perspektywy, a warto zaznaczyć, że prowadzimy również pracownię jubilerską – takie łańcuszki zbyt często ulegają zniszczeniu i dużo trudnej je naprawić niż łańcuszki ze złota próby 585. Dlatego absolutna większość naszej oferty to łańcuszki w próbie 585.

Zapraszamy i życzymy udanych zakupów.

Zbigniew Nastałek

metody płatności

Sklep Jubilerski online - SUNDIAMORE