Ze złota można kupić naszyjniki, bransolety, kolczyki, pierścionki, a także obrączki ślubne oraz spinki mankietowe. Biżuteria ta dostępna jest też w kilku odcieniach: żółtym, różowym i białym. Można zrobić nawet stop złota o odcieniu zielonym, niebieskim a nawet fioletowym, jednak te odcienie są wielokrotnie bardziej kosztowne od tych trzech odcieni podstawowych. Poza tym zarówno żółte złoto jak i białe złoto występuje w różnych odcieniach. Niezależnie od Twoich preferencji podczas wybierania ulubionych dodatków, każdy z nich potrzebuje odpowiedniego traktowania, dlatego warto mieć świadomość, jak przechowywać złotą biżuterię, aby służyła Ci w niezmienionym stanie przez wiele długich lat.
Złoto, jako metal szlachetny, nie jest podatne na wodę czy powietrze, dlatego też nie rdzewieje. Jednak wszelkie ozdoby są profesjonalnie wytwarzane ze stopów metali, np. połączonego razem złota, srebra oraz miedzi, ponieważ czyste złoto jest dosyć miękkie. Mimo bardzo dużej wytrzymałości złota należy o nie prawidłowo zadbać. W czym trzymać taką biżuterię? Istnieje wiele możliwości – od eleganckich szkatułek po zwykłe przegródki w szufladzie.
Nawet najtrwalsze metale szlachetne, jeśli będą źle przechowywane, mogą przestać dobrze się prezentować. Szczególnie delikatne są naszyjniki i bransoletki, które łatwo się plączą, gdy zostaną niestarannie odłożone na miejsce. Rozplątywać je należy niezwykle uważnie, aby przypadkowo nie zniszczyć biżuterii.
Poniżej wskażemy pomysły na to, gdzie trzymać biżuterie oraz sposoby na jej pielęgnację. Nie trzeba wkładać wiele wysiłku, aby zachować blask złotych ozdób. Wystarczą dobre warunki przechowywania i czyszczenie raz na jakiś czas. W razie wątpliwości zawsze warto zanieść biżuterię do jubilera, który oceni jej stan, a także może podjąć się profesjonalnego odnowienia.
Na początku warto wspomnieć o tym, jak przechowywać złotą biżuterię.
Kluczowym czynnikiem jest zabezpieczenie biżuterii przed zagubieniem lub co gorsza przed kradzieżą. Każda Posiadaczka biżuterii, jeśli nagromadzi się jej już kilkanaście lub kilkadziesiąt gramów, myśli słusznie o porządnym schowku lub nawet sejfie. Rzeczywiście, profesjonalny sejf zapewnia nie tylko bezpieczne przechowywanie biżuterii, do której nikt nie ma dostępu ale również zapewnia odpowiednio dużo miejsca i warunków aby wyroby jubilerskie były odpowiednio przechowywane. Jak wiadomo, biżuteria często zawiera kamienie jubilerskie i ozdobne, dlatego warto umieszczać ją w taki sposób aby unikać zarysowań i przetarć. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie specjalnej szkatułki na biżuterię wyściełanej odpowiednimi materiałami, aksamitem lub jedwabiem, co daje gwarancję, że każdy element będzie stale na swoim miejscu.
Takie szkatułki potrafią być bardzo rozbudowane, dzięki temu wszystkie elementy biżuterii i dodatków będą świetnie ulokowane w odpowiedniej wielkości szufladkach i skrytkach wyściełanych odpowiednim materiałem. Pierścionki będą miały swoje idealnie dopasowane szeregowe displaye, kolczyki i zawieszki swoje szufladki a na łańcuszki będą odpowiednie wieszaki, co pomoże uniknąć ich splątania i zagnieceń. Bransolety będą oddzielone od siebie i będą bezpiecznie spoczywały wygodniej czekając na swoją kolej do użytkowania. W takiej profesjonalnej szkatułce wszystko się zmieści i nie ulegnie zarysowaniom i uszkodzeniom.
Ponadto, gdy posiadasz sztuczną biżuterię, dobrze jest, gdy całkowite oddzielisz jej od prawdziwej, złotej i srebrnej biżuterii. Biżuteria sztuczna bywa często wykonana z tanich stopów metali, które potrafią pokryć się samoistnie jakimś nalotem, czarnym lub zielonkawym a w sąsiedztwie cennej biżuterii złotej ten nalot może znaleźć się również na Twoich drogocennych produktach jubilerskich. Wybór oczywiście należy do Ciebie, jeśli tylko będziesz się trzymać powyższych, nieskomplikowanych zasad cała Twoja biżuteria będzie Cię długo cieszyć jakby była ciągle nowa – teraz już wiesz, gdzie trzymać biżuterię, nie tylko ze złota.
Warto zainwestować tak około 300 złotych na taką fajną szkatułkę. Oczywiście są droższe. Im wyższy jest ich standard tym cena oczywiście rośnie. Taką szkatułkę – jak już wcześniej pisaliśmy, najlepiej zamknąć w sejfie aby nie stała się czyimś łupem.
Skoro już wiesz, jak przechowywać złotą biżuterię, to zanim zacznie się jej prawidłową pielęgnację, warto przeprowadzić inwentaryzację. Sprawdź, czy żaden kolczyk się nie zgubił, nic się nie uszkodziło i zrób podział na poszczególne metale szlachetne. Jeśli zastosowałeś się do zasad dotyczących tego, w czym trzymać biżuterię, „inwentaryzacja” będzie bardzo prosta.
Mimo że złoto nie koroduje, to osiadają na nim różne zabrudzenia, takie jak kurz oraz tłuszcz. Zalecamy czyszczenie złotych ozdób za pomocą miękkiej ściereczki i roztworu z mydłem lub bardzo niewielką ilością kwasku cytrynowego.Doskonale sprawdza się również zwykła pasta do zębów, która wspólnie ze zwykłą szczoteczką do zębów potrafi poradzić sobie nawet z bardzo starymi i głębokimi zabrudzeniami biżuterii. Powinno się potem delikatnie przemyć każdy element, po czym drugą, czystą ściereczką, wypolerować biżuterię.
Jeśli zauważysz poważniejsze uszkodzenia, takie jak zarysowania, należy skonsultować się z jubilerem. Samodzielne próby naprawy głębokich rys mogą skończyć się całkowitym zniszczeniem biżuterii a nawońcu złomowaniem jej. Systematyczne dbanie o złoto sprawi, że na długo zachowa swój wspaniały i szlachetny kolor.
Do pielęgnacji możesz zaliczyć także właściwe używanie biżuterii. Co to oznacza? Jeśli złotego pierścionka nigdy nie zdejmujesz i nosisz go również przy różnych czynnościach i pracach w domu, to niestety powoduje to szybsze tracenie blasku i koloru. Warto o tym pamiętać, również przy kolczykach czy bransoletkach. W połączeniu z prawidłowym przechowywaniem oraz pielęgnacją biżuterii ze złota możesz cieszyć się nienaruszonym pięknem biżuterii przez długi czas.