Sklep Jubilerski SUNDIAMORE

ul. Piłsudskiego 38a,
05-410 Józefów

+48 534 707 777
sklep@sundiamore.pl

Godziny otwarcia są niestandardowe, dlatego prosimy zawsze umówić się z nami na spotkanie telefonicznie, na określony dzień i godzinę.

  • Moje konto
  • 0,00 
  • (0) Koszyk

Tanzanit – dlaczego jest taki cenny?

Tanzanit to kamień szlachetny, który z racji swego endemicznego pochodzenia został odkryty dość niedawno bo dopiero w 1967 roku. Jego odkrywca Manuel de Souza natknął się na niego podczas swej wyprawy w celu poszukiwania afrykańskiego złota. Zauważył on wówczas kryształy o barwie niebiesko fioletowej i postanowił zagłębić się w to znalezisko. Rozesłał próbki do znanych sobie gemmologów i okazało się, że jet to znany od dawna kamień – zoizyt, lecz o niespotykanej dotąd intensywnej barwie. Cecha ta spodobała się wielu projektantom biżuterii a później miłośnikom jubilerskich form. Nadano mu więc nazwę od kraju pochodzenia następnie Tanzanit był tematem wielu kampanii marketingowych wielkich kompanii jubilerskich, dlatego na całym świecie można spotkać kolczyki z tanzanitami, wisiorek lub kolię z tanzanitem oraz popularny do dzisiaj pierścionek zaręczynowy z tanzanitem. Najczęściej wytwarza się biżuterię z Tanzanitami w towarzystwie brylantów, które jeszcze bardziej podkreślają jego walory, dodając biżuterii ekskluzywnego blasku.

Całe wydobycie tego kruszcu nadzoruje rząd Tanzanii, gdyż jest to szczególny minerał, który jak się okazało nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie. U podnóża Kilimandżaro w północnej Tanzanii utworzono bloki wydobywcze a kompleks kopalniany wydobywający tanzanit pokrywa zaledwie 15km kwadratowych i warto zaznaczyć, że tego konkretnego minerału nie ma absolutnie nigdzie więcej. Aby zabezpieczyć interesy narodowe, rząd Tanzanii utworzył nawet mur wokół najbardziej wydajnych bloków, dzięki temu może wpływać na tempo oraz intensywność wydobycia i ochronić ten przepiękny minerał przed nielegalnym przemytem. Strzeżone bloki wydobywcze czasem są nawet zamykane na jakiś okres, prawdopodobnie aby uzmysłowić przemysłowi jubilerskiemu, że kamień ten jest endemiczny, i jego złoża mogą się niedługo wyczerpać całkowicie. Innym powodem jest ograniczanie działalności przemytniczej na terenie Tanzanii, gdyż z tych bogactw naturalnych gospodarka tego kraju czerpie znaczne korzyści a nielegalne wydobycie i przemyt poważnie uszczuplały te państwowe dochody.

Aby uzmysłowić sobie jak rzadko spotykany jest to minerał w skali całego świata trzeba porównać go do innego minerału – diamentu, który jest niezwykle rzadko spotykany i trudny do wydobycia. Jak już obliczyło to wielu geologów i profesjonalnych gemmologów tanzanit ogólnie w skali świata występuje około tysiąc razy rzadziej niż diament. Już samo to pokazuje, że dzisiejsza inwestycja w ten szlachetny kamień może przynieść w przyszłości wielokrotne zyski. Nie wiadomo kiedy to nastąpi, lecz wiadomo, że w miarę kurczenia się złóż tanzanitu będzie on nabierał coraz większej wartości, podobnie jak to jest w przypadku rubinów naturalnych, szafirów i innych kamieni szlachetnych. Oczywiście o cenie decyduje równowaga pomiędzy podażą a popytem, jednak przy zawężonej podaży spowodowanej kurczeniem się zasobów popyt na ten szlachetny klejnot zapewne będzie ogromnie przewyższał podaż.

W naszym Atelier Jubilerskim można nabyć biżuterię z tym pięknym kamieniem lub zamówić swoje wymarzone formy jubilerskie, które wykonamy indywidualnie według potrzeb Klienta. Możemy wspólnie projektować i dopracowywać design nowego dzieła a podczas realizacji takiego zamówienia możemy wysyłać fotografie kolejnych etapów powstawania takiej spersonalizowanej biżuterii. Może to być fantastyczną przygodą a przy okazji może się to okazać dobrą inwestycją, w przyszłości wielokrotnie nabierającą wartości.

Autor: Zbigniew Nastałek

metody płatności

Sklep Jubilerski online - SUNDIAMORE