Sklep Jubilerski SUNDIAMORE

ul. Piłsudskiego 38a,
05-410 Józefów

+48 534 707 777
sklep@sundiamore.pl

Godziny otwarcia są niestandardowe, dlatego prosimy zawsze umówić się z nami na spotkanie telefonicznie, na określony dzień i godzinę.

  • Moje konto
  • 0,00 
  • (0) Koszyk

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, a na którym obrączkę?

Biżuteria od wieków stanowi element luksusu oraz prestiżu. Co więcej, potrafi przybierać również wartość sentymentalną. Każdy z nas posiada wyroby jubilerskie i zna ich przybliżoną wartość. Mogą stać się wspaniałą dekoracją ciała, jak i prezentem dla ukochanej osoby. W życiu każdej kochającej się pary przychodzi taki czas, w którym pragnie się być ze sobą już na zawsze. Nierzadko para się wtedy zaręcza i bierze ślub, co wiąże się ze zwyczajem noszenia pierścionków zaręczynowych i obrączek. Jednak na którym palcu powinno się nosić poszczególny pierścionek?

Pierścionek zaręczynowy – jak noszono go kiedyś?

Pewnie zastanawia Cię to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. W tradycji jest to właśnie palec serdeczny u prawej dłoni. Wynika to z tego, że to właśnie prawa strona kojarzona jest z tą dobrą, właściwą. To właśnie ją kładziemy na sercu, kiedy przyrzekamy, odnosimy się do swojego honoru, także ślubując wierność i miłość małżeńską.

Dlaczego więc większość mieszkanek Europy nosi biżuterię zaręczynową odwrotnie, na lewej dłoni? Otóż w Polsce również kiedyś tak było i to nawet jeszcze w XIX wieku. W dawnych czasach na prawej dłoni pierścionek nosiły jedynie wdowy. W 1864 roku miało miejsce powstanie styczniowe i masowe przekładanie pierścionków na drugą dłoń – na znak żałoby po klęsce Polaków.

Na którym palcu obecnie nosi się obrączkę?

Nie powinien już pozostać żaden cień wątpliwości z pierścionkiem zaręczynowym i faktem, na który palec powinien być zakładany. Noszony na prawej dłoni symbolizuje miejsce, w którym przyszłościowo będzie noszona obrączka. Podążając za duchem czasu: obrączka i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu mogą pozostać razem już na zawsze. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, aby wizualnie one do siebie pasowały.

Należy jednak pamiętać, że w tradycji jest inaczej. W dniu ślubu Panna Młoda zaręczynowy symbol miłości powinna przełożyć na rękę lewą. Dlaczego? Owa czynność uznawana jest za wypełnienie małżeńskiego obowiązku – pierwszy miłosny pierścionek może znaleźć się na miejscu honorowym, tym bliżej serca.

Jednakże czasy się zmieniają, a kobiety noszą biżuterię w sposób praktyczny – czyli tak, jak im wygodniej. Niemniej jednak warto znać zasady i tradycje obowiązujące w Polsce.

Obrączka na środkowym palcu, nie na serdecznym

Znając zasadę noszenia pierścionka zaręczynowego, powinno stać się oczywiste, na którym palcu nosi się obrączkę. Jednakże sprawa nie do końca jest prosta. Podążając za najnowszymi trendami, można natrafić na urozmaicone propozycje i zwyczaje. Ostatnim hitem staje się obrączka na środkowym palcu. Jednak warto zastanowić się, co ona wówczas symbolizuje i skąd ów trend się wywodzi? Wedle chińskiej kultury obrączka na środkowym palcu oznacza harmonię, równowagę i pełną stabilizację. Dodatkowo w sposób podświadomy podniesiona zostaje pewność siebie.

Jednak na którym palcu powinna się znaleźć obrączka według Polskiej tradycji? Zgodnie z nią w dniu zaślubin przełożony pierścionek zaręczynowy ustępuje miejsca obrączce, która stanowi symbol niekończącej się miłości. Jednak obecnie nastały takie czasy, gdzie stare zasady nie są obowiązkowe. Przykładowo coraz częściej mężczyźni noszą obrączki ślubne na łańcuszku, wedle zasady „blisko serca”, co kiedyś również było zarezerwowane tylko dla wdowców.

Obrączka i pierścionek zaręczynowy – na którym palcu je nosić?

Pierścionek zaręczynowy i palec, na który zostanie nałożony, nie muszą być przypadkowe. Wybór może być kierowany praktycznością, tradycją lub też modą. Najważniejsze, aby osoby noszące biżuterię były zadowolony – czy jest może piękniejszy widok od zadowolonych małżonków?

Zachęcamy gorąco do zapoznania się z ofertą naszego sklepu z biżuterią online, dzięki czemu dobierzesz ekskluzywny komplet wyjątkowej biżuterii. A może skusisz się na zakup tej najważniejszej biżuterii, jaką bez wątpienia jest obrączka ślubna, właśnie u nas? Nie czekaj i poznaj bliżej ofertę. Wybierz cyrkonie, a może brylanty i kamienie szlachetne? Miłość jest nieskończona, tak jak niezliczone są możliwości! Znajdź i przygotuj niepowtarzalny pierścionek zaręczynowy dla swojej ukochanej osoby, a później ubierz na ten palec, który przyniesie Ci największą wygodę lub trzymaj się polskiej tradycji.

metody płatności

Sklep Jubilerski online - SUNDIAMORE